PRÁZDNINOVÉ TIPY: Muzeum Českého krasu

Nejen na zajímavé výstavy, ale i akce zve berounské Muzeum Českého krasu. Co pro letošní sezonu, která kvůli koronavirové pandemii začala s dvouměsíčním zpožděním, pracovníci muzea přichystali? To v rozhovoru prozrazuje Vlastimil Kerl, pracovník propagace, PR a marketingu, vedoucí oddělení návštěvnického provozu.

Máte pro letošní sezonu nějaké novinky?
Od června do srpna budou k vidění dvě aktuální výstavy. Výstava Duše plná koleček – za tajemstvím pohybu mechanických hraček a figur představí různé kuriozní pohyblivé předměty od 18. stol. do současnosti. Užijí si ji především děti, součástí bude i hrací koutek. Dále je přes prázdniny prodloužena výstava Komenského Orbis pictus pohledem Václava Sokola, která přibližuje poslední vydání přelomové učebnice v originálním pojetí výtvarníka V. Sokola. A pro očekávaný příliv rodin s dětmi chystáme program s názvem Hravá návštěva berounského muzea. Jeho součástí budou úkoly pro celou rodinu, které zpestří návštěvu našich expozic v Berouně, Žebráku i Hořovicích. Pro Geopark Barrandien plánujeme dokonce program s využitím mobilních telefonů.

Jak moc se na provozu odrazilo posunutí zahájení sezony – máte spočítány škody?
Muzeum bylo cca 2 měsíce zavřené, příjmy ze vstupného a za prodej suvenýrů po tu dobu samozřejmě klesly na nulu. I po otevření je zatím návštěvnost nízká, škody budou nemalé. Mrzí nás také, že se neuskutečnily např. doprovodné programy k výstavám, o které bývá mezi školami velký zájem.

Má posunutí i nějaká pozitiva. Využili jste čas třeba k opravám?   
Kompletně jsme vymalovali vestibul u pokladen, což by při plném provozu nešlo. Zavření muzea jsme také využili k důkladnému úklidu a kontrole expozic. Jinak odborné oddělení, jako např. konzervátor nebo dokumentátoři dále naplno pracovali na svých úkolech, kterých se omezení provozu nijak nedotklo. Historička např. stihla naplánovat chystanou vánoční výstavu.

Pořádáte spousty akcí. Jaké jste museli rušit a na jaké se ještě můžeme těšit?
Bohužel jsme museli zrušit řadu akcí. Nejvíce nás mrzí hojně navštěvovaná Muzejní noc nebo přehlídka starých řemesel v geoparku během Hrnčířských trhů. Ale konat se nemohly ani velikonoční tvořivé programy pro školy, výtvarné workshopy nebo přednášky. Na pozdější termín byl přesunut Flerjarmark, básnický Festival Stranou nebo vernisáže některých výstav. Návštěvníci se můžou v srpnu těšit na akci Loutkové hrátky za muzejními vrátky v rámci festivalu Středočeské kulturní léto. Čeká na ně kombinovaný program pro děti a jejich rodiče – loutkové představení Divadla Cirkus Žebřík, loutková DADA střelnice a výtvarný workshop se scénografkou Danielou Klimešovou.

Očekáváte vzhledem k omezené možnosti cestování za hranice větší zájem o návštěvy? Budete v této souvislosti přijímat nějaká opatření?
Určitě očekáváme – připravujeme proto speciální program pro návštěvníky s dětmi, jeho součástí bude také procházka po zajímavých, leč neznámých místech Berouna. Plánujeme také oblíbené geologické exkurze na zajímavé lokality v regionu.