Rosťa Rozpočtář bude děti učit hospodařit s penězi

Třebaže za několik dní začnou dětem dlouhé letní prázdniny, v MAPu již myslíme na první školní dny nového roku a nové projekty pro žáky základních škol Berounska. Jedna z novinek bude zaměřena na jejich finanční gramotnost. Cílem akce, jejíž zahájení je plánováno na listopad, bude posílit kompetence žáků v oblasti finanční gramotnosti formou projektového dne s názvem Rozpočti si to.
Cílem bude motivovat žáky k hlubšímu poznávání v oblasti správného hospodaření s penězi a varovat je před nástrahami, které na ně v oblasti financí čekají. Pedagogy navíc seznámí s inovativními pomůckami a metodickými postupy pro následné využití ve výukovém procesu.
Projektové dny budou financovány v rámci projektu „Místní akční plán rozvoje vzdělávání ORP Beroun II.“, pro účastníky tedy budou bez poplatku.
Projektové dny se uskuteční jak na prvním, tak na druhém stupni škol a povedou je odborníci z praxe.

  1. stupeň ZŠ
    Projektový den pro žáky 4. a 5. tříd přenese děti do světa dospělých. Týmy, které tvoří 4 žáci a žákyně různých tříd nebo i ročníků, vytvoří dospělou postavu.Postavy projektového dne potřebují zajistit základní životní potřeby pro sebe nebo pro rodinu, ale nesmí zapomínat ani na vyšší lidské potřeby. Postavy prožijí v první části PD měsíc svého dospělého života, v druhé části zkusí prožít celý rok. A obdobně jak by to mělo být v reálném životě, tvoří si svůj osobní rozpočet a rezervy. V průběhu hry mohou děti plnit také kreativní úkoly, které rozvíjí jejich fantazii a v kterých mohou využívat své silné stránky. Projektový den prožijí s týmem lektorů a animovanou postavičkou –průvodcem -Rosťou Rozpočtářem, kteří je provedou celou hrou a odmění je virtuálními penězi-chachtáky, za které si nakoupí skutečné odměny a dárečky ve speciálním stánku – obchůdku.
  2. stupeň ZŠ
    Projektový den pro žáky 6. až 9. tříd přenese děti do světa dospělých.Týmy, které tvoří 4 žáci a žákyně různých tříd nebo i ročníků, vytvoří 4 člennou rodinu dle různého složení. Postavy projektového dne potřebují zajistit základní životní potřeby pro sebe nebo pro rodinu, ale nesmí zapomínat ani na vyšší lidské potřeby. Postavy prožijí v první části PD měsíc svého dospělého života, v druhé části zkusí prožít celý rok. A obdobně jak by to mělo být v reálném životě, tvoří si svůj osobní rozpočet a rezervy. V průběhu hry mohou děti plnit také kreativní úkoly, které rozvíjí jejich fantazii a v kterých mohou využívat své silné stránky. Projektový den prožijí s týmem lektorů a animovanou postavičkou-průvodcem- Rosťou Rozpočtářem, kteří je provedou celou hrou a odmění je virtuálními penězi-chachtáky, za které si nakoupí skutečné odměny a dárečky ve speciálním stánku – obchůdku.

PŘIHLÁŠENÍ ŠKOLY K PROGRAMU:     ZDE